Recently added
Close
No products found...
FILOALFA

ALFAOMNIA, carbon filled industrial filament

€71,00
ALFAOMNIA is a unique professional filament mix filled with carbon. ALFAOMNIA prints like PLA, but a comparable traction resistance as PEEK or Ultem! Furthermore, this filament is very strong, has high mechanical performance and is durable.
Availability:
Out of stock
Delivery time:
4-5 weeks

ALFAOMNIA is a unique filament mix with carbon for professional 3D prints.


With ALFAOMNIA you print the best results and you save a huge amount of time.

ALFAOMNIA prints as PLA and has industrial properties.

> Datasheet ALFAOMNIA

  • Working Temperature 260 - 275° C
  • Heated bed 0 - 70 ° C
  • Cooling fan: Off
  • Printing speed: 40 - 60 mm/sec.
  • Pre-dry settings: 4 hours at 90°C
  • Nozzle: min. 0.5 mm hardened steel nozzle
  • * NB: Always use hardened steel nozzle printing carbon filled filaments; Carbon wears out your regular hot-end and nozzle inside

Advantages of ALFAOMNIA:

  • Print very easily
  • Very high tensile resistance!
  • Very user friendly
  • Extra strong due to carbon fibers
  • Sustainable
  • Thermal resistance up to 109 ° C
  • High shock resistance
  • High mechanical resistance
  • No warping
  • Beautiful appearance!


For more information about this special filament, visit www.plasticz.nl

 

21 Dec 2019
Paul Gerlach
Dat Italianen mooie auto's kunnen ontwerpen wisten we al. Maar blijkbaar kunnen ze ook goede filamenten maken.
ALFAOMNIA is een filament met carbonvezels erin verwerkt en wordt aangeprezen voor printprojecten waarbij hoge stijfheid en sterkte is vereist.
Zelf heb ik al heel wat carbon-filament van verschillende fabrikanten door mijn printer laten gaan en ik moet bekennen dat dit filament met kop en schouders boven alle anderen uit steekt.
Het print inderdaad zeer gemakkelijk. Ik zou niet zo ver willen gaan dat het even gemakkelijk print als PLA maar zeker een stuk gemakkelijker dan diverse carbon PET-G filamenten.
Geen warping; ook daar is geen woord van gelogen. Daarbij moet ik wel vermelden dat mijn prints zijn gedaan in een afgesloten printer en zonder de fan aan te zetten bij een printtemperatuur van 245 graden Celsius.
De prints zien er ook geweldig uit. Niet dat dofgrijze uiterlijk dat ik ken van carbon PET-G filamenten maar een mooie mat, bijna zwart, professioneel uiterlijk.
Als support materiaal kan ik HIPS van Filamentum zeer aanbevelen. Dit materiaal blijkt een zeer goede combo te vormen met ALFAOMNIA. De HIPS-support, met nul separatie, is goed te verwijderen en laat geen zichtbare sporen achter.
Order online
Language